Egy végtelenül egyszerű, de érdekes feladvány, aki ismeri, ne lője le a poént: Van egy tavirózsa, mely minden nap megduplázza a felületét, és így 30 nap alatt növi be a tavat. Ugyanazt a tavat 2 ilyen tavirózsa hány nap alatt nővi be?
Én még mindig fenntartom, hogy azzal a megfogalmazással, hogy "ugyanazt" a tavat, felesleges lenne 2 tavirózsának benőnie, ha egy már benőtte.
Négy ember ül egy négyzet alakú asztalnál. Az asztalon kialakított válaszfal miatt mind csak a jobb és a bal szomszédját látja, a szembeülőt nem. Azt az utasítást kapták, hogyha legalább az egyik oldalon nőt látnak, tegyék föl a kezüket, majd mondják meg, hogy nő, vagy férfi ül velük szemben. Esetükben mind a négyen nők voltak, így mind feltették a kezüket. Ekkor az egyikük kijelentette, hogy egy nő ül vele szemben. Hogyan jutott erre a következtetésre?
Ezt nem ismertem, egészen jó, és meglehetősen egyszerű (de nem triviális) a kategóriájában.Illetve triviális, ha ismered a kategóriáját...
Szóval, azt mindenképpen tudják, hogy legalább három nő van közöttük. Hogyha a negyedik férfi lenne, akkor azt látná, hogy mindkét szomszédja feltette a kezét, és azonnal rájönne, hogy a vele szemben egy hölgy ül. Mivel egy ideig senki sem szólal meg, ezért kizárásos alapon csak nő lehet a negyedik is. Aki erre hamarabb rájött, meg is mondta.
A nehezebbje ennek a stílusnak az, amikor több napon keresztül zajlik az egész, és akkor mondjuk a huszadik napon szólal meg valaki, mert rájön, hogy ha a tizenkilencedik napon nem szólalt meg senki, az azt jelenti, hogy a tizennyolcadik napon... stb. stb. és ebből rájön hogy hányan rendelkeznek valamilyen tulajdnosággal, mert ha x-en lenneének, akkor az y-onodik napon derülne ki a hallgatásból...
"Felkapcsolunk 2 lámpát, 5 perc után az egyiket lekapcsoljuk, lemegyünk és megnézzük hogy melyik nem világító izzó forró."
Ez a helyes megoldás.
És azért szerepelt villanykörte, és nem egyszerűen lámpa a feladatban, hogy ne lehessen se LEDre, se egyéb világító alkalmatosságra gondolni.
Azt eddig is megtehettük volna, de nem sportszerű és nincs szórakoztató értéke guglival megoldani.
Én nem vagyok jó ilyenekben, rám férnek.
Sajnos csak ez a kettő amit emlékezetből tudok és nem igényel körülményes számolgatást. Még gondolkozok... google-ről nem akartam semmit bemásolni, azt akárki megnézheti magának is.
Van egy pincében három villanykörte. A földszinten van három kapcsoló, és tudjuk, hogy mindenik kapcsoló pontosan egy-egy (különböző) villanykörtét kapcsol. Egyetlen egyszer mehetünk le a pincébe, és a természetesen nem láthatunk be a pincébe azelőtt. Hogyan állapíthatjuk meg, melyik kapcsoló melyik villanykörtét kapcsolja?
A kapcsolókról látszik, hogy fel vagy le vannak-e kapcsolva, vagy legalábbis tudjuk hogy milyen állapotban voltak a kezdetben. Egyszerűség kedvéért: mindhárom kapcsoló kikapcsolt állapotban.
Kicsit több áram folyt át rajta a megengedettnél, de még éppen hogy kibírta. Viszont károsodott a félvezető annyira, hogy nem világít teljes erőből. Ha szándékosan csináltam volna, kiszámítva, valószínűleg nem jött volna így össze.
Hol láttál ilyen félhalott ledet? Az félvezető helyett már csak negyedvezető lett.
Inkább egy izzó kiégését várnám meg, mint egy led tönkremenetelét.
A kedvencem: egy tokban két elemi led, ellenkező polaritással. Első ránézésre olyan, mint a legközönségesebb led, de különböző színnel világít, annak függvényében milyen irányban kötöd be őket.
Sőt, füstjeleket is tudnak leadni. És tudnak félig tönkremenni, tehát kiégnek de még félig-meddig világítanak.
Egyébként a LED is tud melegedni, vannak nagyobb teljesítményűek, mint a készenléti állapotot jelző LED-ek. :)
Adott 2 urna, 50 fekete, és 50 fehér golyó. te döntöd el hogy melyik urnában melyik golyóból hány legyen. Mindkét urnába kell golyót rakni. Utána húznod kell az egyik urnából, ha feketét húzol meghalsz, ha fehéret életben maradsz. Hogy rendezed el a golyókat hogy a legnagyobb esélyed legyen a túlélésre?
Nagyon jó! Bírom az ilyeneket, mikor kiderül, hogy melyik nagy ember csinált valamit egyetemista korában.
Lehet hogy te nem ismerted a következő anekdotát?
Helyszín: Koppenhága
A kérdés így hangzott: "Írja le, hogy egy barométer segítségével miként mérhető meg egy ház magassága !"
Az egyik hallgató a következőt válaszolta:"Fogsz egy hosszú zsinórt, rákötöd a barométer tetejére, majd a barométert a ház tetejéről lelógatod a földig. A zsinór hosszúságának és a barométer magasságának összege megegyezik a ház magasságával."
Ez a magyarázat azonban a vizsgáztatót meglehetősen feldühítette, így a diákot megbuktatta.Ám a diák nem hagyta magát, mivel szerinte a válasz abszolút helyes volt. Az egyetem vezetősége így kijelölt egy független bírát, aki megállapította, hogy a válasz valóban helyes volt, de nem tükrözött semmiféle fizikai ismeretet. A probléma megoldására behívatta magához a hallgatót, és hat percet adott neki arra, hogy szóban bebizonyítsa, birtokában van a kellő fizikai alapismereteknek.
A diák öt percig némán ült, ráncolta a homlokát, gondolkodott.Mikor a vizsgabiztos figyelmeztette, hogy vészesen fogy az idő, a diák azt válaszolta, annyi megoldás jutott eszébe, hogy nem is tudja, melyiket válassza. Végül aztán belekezdett:
Nos, az első ötletem az, hogy megfogjuk a barométert, felmegyünk a ház tetejére, és ledobjuk onnan. Megmérjük, mennyi idő alatt ér földet, majd a kérdéses magasságot kiszámítjuk a 'H = 0.5g x t négyzet' képlettel.Viszont ez a módszer nem túl szerencsés a barométer szempontjából.
A másik lehetőség akkor jöhet szóba, ha süt a Nap. Megmérjük a barométer magasságát, és az árnyékát is. Ezután megmérjük a ház árnyékának hosszát, és aránypárok segítségével kiszámíthatjuk a magasságát is.
De ha nagyon tudományosak akarunk lenni, akkor egy rövid zsinórt kötve a barométerre, ingaként használhatjuk azt. A földön és a tetőn megmérve a gravitációs erőt, a 'T = 2 pi * négyzetgyök(1 / g)' képlettel kiszámíthatjuk a kért magasság értékét.
Ha esetleg a házon van tűzlétra, akkor megmérhetjük, hogy a barométer hosszánál hányszor magasabb, majd a barométert megmérve egyszerű szorzással megkapjuk a kívánt eredményt.
De ha Ön az unalmas, bevett módszerre kíváncsi, akkor a barométert a légnyomás mérésére használva, a földön és a tetőn mérhető nyomás különbözetéből is megállapítható a magasság. Egy millibar légnyomás különbség egy láb magasságnak felel meg.
De mivel itt az egyetemen mindig arra buzdítanak bennünket, hogy próbáljunk eredeti módszereket kidolgozni, ezért kétségtelenül a legjobb megoldás a ház magasságának megállapítására az, ha a hónunk alá csapjuk a barométert, bekopogunk a portáshoz, és azt mondjuk neki: 'Ha megmondod, milyen magas ez az épület, neked adom ezt a szép új barométert'.
A diákot Niels Bohr-nak hívták, és a mai napig ő az egyetlen fizikai Nobel-díjas dán
A "másik" megoldás az lenne, hogy ha van nálad stopper óra, leejted a tetejéről a barométert és megméred, mennyi idő alatt koppan. Ebből számítható a magasság.
Ja és az örök klasszikus: Hogyan tudod megmérni egy épület magasságát egy barométer segítségével? ;-)
Egy férfi
elindul az irodájába, de ahhoz, hogy be is jusson oda, egy kóddal kell
kinyitnia az ajtót. A csóka azonban sajnos elfelejtette az 5 számból
álló kulcsot. De emlékszik valamire, ami alapján meg lehet azt fejteni:
1) az 5. és 3. szám együtt 14
2) 4. szám = 2. szám + 1
3) 1. szám = 2. szám duplája - 1
4) a 2. és 3. szám együtt 10
5) az öt szám együtt 30
Mi a megoldás
Ezek miatt csak mással töltik az idejüket az emberek.
Néhány RTL klubos tévéműsor sokkal károsabb hatással van az emberek értelmi képességeire.
Három vadnyugati hős, egy kezdő, egy haladó, és egy profi revolverpárbajt vív. A kezdő 33% valószínűséggel tudja eltalálni célpontját, a haladó 66%-al, a profi meg 99% pontossággal tud lőni.
A szabály: felállnak egyenlő távolságra egymástól (negyedik cowboly nincs, mondjuk érdekes lenne egy repülő cowboy ), és egymás után, szépen sorjában lőnek, mindaddig, míg csak egyetlen egy marad.
Hogy kissé kiegyenlítsék az esélyeket, a leggyengébb lövő kezd, utána a közepes, utána a legjobbik, és ha még mindig döntetlen a helyzet, kezdik elölről.
Mi a legjobb stratégia a kezdő revolverhős számára?
Eszembe jutott egy hasonló vicc, de az kísérletes. Hosszú lett, úgyhogy a Jobbnál jobb viccekbe írom inkább .
A világon minden 5. gyerek kínai. A mi családunkban 5 gyerek van. Én, a Juci, a Pisti, Chang és a Klára. Szerintem nálunk Pisti a kínai.
Ha egy statisztikusnak 2 napig székrekedése van, majd 2 napig hasmenése, megállapíthatja, hogy átlagosan rendben van az emésztése.
3 statisztikus vadászik az erdőben. Meglátnak egy szarvast. Lő az első statisztikus, de a golyó a szarvastól 3 m-re jobbra csapódik be. Lő a második, de a golyó a szarvastól 3 m-re balra csapódik be, mire a harmadik statisztikus boldogan felkiált: Eltaláltuk!
és ennyi erővel lehet az egy űrhajó is
nem ide akartam, csak megszoktam, hogy szóláncnál, meg mindennél új üzenetre kell kattintani
Na jó, kezdjük egy bemelegítő feladattal. Van négy hajó, az egyik egy óceánjáró, a másik egy tanker, a harmadik egy óceánjáró. Mindegyik hajó egyenlő távolságra van a többi hajótól. Bizonyára mindenki ismeri már a feladványt, de mi van ha szakítunk a hagyományokkal, és a 4. hajó mégsem olyan hajó mint ami az eredeti feladványban szerepel? Sőt, akár mégis. Így több válasz is lehetséges.
Gimnáziumi logikai feladatmegoldó verseny, 5. példa
Megfejtő: Bloody Dóra
Még megfejtőbb: csigaver
Nem tűntem el. ott voltam ahol épp a legnagyobb szükség volt rám... Balatonalmádiban a strandon...
Csigavéré a leghelyesebb megoldás, gratulálunk.
Ne csináld ezt velem GradU! Miért nincs könnyesre, hanyattvágódva kalimpálva kacagó szmájli?!
Na, de van itt még fontosabb kérdés, amit feltétlenül meg kéne vitatni. Például Sebestyén Balázs fejéből ilyen típusú kérdések pattantak ki az állatok identitás-tudatának kapcsán:
Vajon a hiéna tudja, hogy ő egy hiéna?
omrik, érdekes volt ez a cikk.
A trükkösebb tojók kifejleszthetik még az időzárat is, és így csak a nagyon türelmes és kitartó hímeknek lenne esélyük. Nekik az okozna gondot, hogy időközben visszaérne a tojó párja.
Á, a kacsákra emlékszem... igazából ebben a rovarok a nyerőek, náluk fajfüggő a külső ivarszerv (ez alapján lehet pl. egymástól megkülönböztethetetlen kabócákat rendszerezni). Ha a hím nem illik össze a hölgyeménnyel, elnézést kér, és megy tovább egy olyanhoz, akivel talán sikerül. És mivel az aktus eltart egy darabig, a hímek gyakran mindenféle cseles kis kampókat növesztenek a potrohuk végére, hogy szívük hölgye idő előtt ne szökhessen meg.
Bevallom őszintén, arra emlékeztem, hogy nekem8 hozzászólt anno, így átfutottam az ő kommentjeit, és nem jelentett nagy eltérést az a pár nap. Csak közben dolgoztam egy határidős munkán, meg az elmúlt két nap szeles időjárása sok energiát elszívott (bár én csak nézelődő hajóként merészkedtem ki a Kék Szalagra ) attól még ugyanolyan viharos, tarajos hullámos idő volt a nyugati-medencében.
De ha már megtaláltam, akkor: a kacsasztori.
Valószínűleg mindenkinek feltűnt már, hogy ki itt az egyetlen agya-ló... Na jó, egy kivétellel.
Nagyon helyes hogy ló agyat szeretnél, mivel a ló egy nagyon szép és nemes állat. Viszont én nem akartam megnézni és n között, hogy kinek van ló agya, csak az . és az n-diket. az csak kettő. Csak mint Gradu is említette, ez nem a megfelelő eljárás, ha pl az . alany Gradu, te pedig az n-edik, ami alapján egy matematikus azt a következtetést vonná le (persze nem tenné, mert ugye nem alkalmazható itt ez a bizonyítási eljárás, mivel nem sorozat, vagy épp nem felel meg a feltételeknek) hogy minenkinek az agya ló. Valószinűleg ez okozhatta a félreértést.. :) (hogy mi is okozhatta tulajdonképpen, ne keresd, nem írtam le :))
Jaj, hát azért bővül, mert azt akartad megnézni, 1 és n között, hogy kinek van ló agya. Mivel pedig szerintem teljesen megfelelő a GradU agya még ha Szerinted ló is, én is olyat akarok, ezért most itt van valaki, aki Szerinted nem ló agyú, de most az akar lenni. Az intervallumot én írtam, és Te kötöttél bele. Mondád, hogy nem konkrét intervallum, de akkor nem értem, hogy miért ne változhatna. Azért nem konkrét nem?
Ja és azért nem bővülhet, mert nem intervallum. Sosem írtam hogy intervallum, bár azt sem hogy nem az, csak annyit hogy nem egy konkrét intervallum... De ez nem jelenti azt hogy nem intervallum. Ha azt mondom hogy a bogár nem főemlős, attól még nem emlős.